Varhany ve filiálním kostele sv. Jakuba v Košťálově postavil v roce 1838 zakladatel varhanářské dílny Ignác Prediger z Albrechtic spolu se svým bratem Franz Wenzelem. Jedná se o malý nástroj s jednou klaviaturou a pedálem.
Byl navržen s typickou promyšlenou dispozicí (rozvržení barev a výšek), která vyhovovala tehdejším barokně klasicistnímn potřebám pro provozování chrámové hudby v malých kostelích. Hudebníci druhé poloviny 19. století již tíhli k novému modernímu směru v provozování hudby a tyto varhany jako mnohé další přestaly ve svém stavu vyhovovat.
V roce 1898 byl povolán Josef Kobrle – stavitel varhan v Lomnici nad Popelkou, aby je upravil novým potřebám. Jako správný řemeslník udělal zadanou práci dobře, i když se na to dnes mnozí dívají jinými měřítky a hovoří o ničení. Byl upraven rozsah hluboké oktávy na C, F-c3 a vyměnil dva nejvyšší rejstříky novými barvami v základní poloze. Změna to byla tak veliká, že ztratili hodně ze svého charakteristického zvuku.
Při této opravě byla také změněna barva varhanní skříně z bílé na tmavě hnědou, aby tvořila jednotu s ostatním mobiliářem. Další ránou bylo roku 1914 zabrání (rekvizice) největších viditelných píšťal na kov pro vojenské účely. Celé následující století jenom sloužily a pomalu je dřevokazný hmyz vyřazoval z provozu. V roce 1999 byly vyčištěny, nakonzervovány a obnoveny do současného stavu pisatelem. Dnes v tomto nástroji zní polovina původního materiálu, ale i přesto si zvuk zachoval obdivuhodnou jemnost a dává tušit bývalou nádheru. Na tomto nástroji žasnu nad úspornou konstrukcí, bezporuchovou precizní mechanikou a velkou barevností a dynamikou zvuku.
(Mgr. Antonín Brázdil)
SOUČASNÁ DISPOZICE VARHAN
Manuál
Principál8 – Kobrle, Flétna 8, Salicional 8 – Kobrle, Octava 4 – prospekt Kobrle, zbytek Prediger, ugara 4, Quinta 2 2/3
Pedál
Subbas 16, Octavbas 8