Varhany v kostele sv. Linharta v Cítově

.......

Varhany uslyšíte v pátek 30. srpna 2024


V kruchtě kostela sv. Linharta stával malý nástroj, nejspíše pozitiv již v 2. polovině 17. století. Jeho opravu za 22 zl. uskutečnil v r. 1715 pražský varhanář Jan Krásný. Pražští mistři udržovali a opravovali nástroj i v 1. polovině 18. století, doloženého máme mj. Antona Martina Köpfla, jiné práce jsou neautorizované.

Nový dvoumanuálový nástroj byl postaven v souvislosti s přestavbou kostela a kruchty v r. 1758. Kdo byl autorem díla, nevíme jistě, usuzujeme na pražského mistra Antona Spiegela, který byl v regionu velmi činný. Pro něj svědčí i neobvyklý rejstřík – kovová Kopula. Nástroj měl v souladu s dobovou praxí krátké oktávy v manuálech a pedálu, celkový počet rejstříků není přesně znám. Opravy v 2. polovině 18. století (1767,1779) jsou neautorizované, renovaci uskutečnil v r. 1852 varhanář Josef Ohme.

V r. 1877 postavil nový nástroj tehdy ještě litoměřický varhanář Karel Eisenhut za 1560 zl. Varhany kolaudoval prof. Josef Förster, který práci Eisenhuta pochválil. Nástroj je umístěn do rozměrné pseudoslohové skříně, která vůbec nekoresponduje s vybavením interiéru kostela. Hrací stůl je postaven z prostorových důvodů v podstavci (tzv. „špílšrank“), nástroj má mechanickou trakturu a zásuvkové vzdušnice. Eisenhut uplatnil ve stroji řadu tehdy nových technických řešení, II. manuál opatřil žaluziovou skříní, jednou z prvních postavených u nás, byť technicky ještě nedokonalou.

V r. 1918 byl nástroj poškozen rekvizicí prospektových cínových píšťal, které byly nahrazeny zinkovými. Opravu, čištění a ladění uskutečnil v r. 1925 varhanář Bohumil Paštika, konzervační práce v r. 1940 provedl Karel Urban z Prahy. Jednu z posledních oprav provedl v r. 1943 Stanislav Havlík. Nástroj je bohužel napaden červotočem a vykazuje defekty i na traktuře a vzduchové soustavě. Přesto se jedná o reprezentativní rané dílo mistra Eisenhuta dokládající pronikání nových trendů ve varhanářství 2. poloviny 19. století na naše území. Dispozice varhan je dodnes původní.

Aktuálně na varhanách probíhá rozsáhlá oprava a v provozu je pouze první manuál. I tak je však možné obdivovat mimořádnou hodnotu tohoto díla a zároveň doufat v úspěšné dokončení opravy, kdy budou tyto varhany opět k dispozici ve své úplné kráse.
KK

SOUČASNÁ DISPOZICE VARHAN

I. Manuál (C–f3, 54 tónů)
Principal 8´, Gamba 8 Fuss, Bordun 8 Fuss, Octave 4 Fuss, Quinta 2 2/3 Fuss,
Sub-Octave 2 Fuss, Mixture 2 Fuss, 3 Fach
Složení Mixtury: C: 2´+1 1/3´+1´, c1: 4´+2 2/3´+2´

II. Manuál (C–f3, 54 tónů)
Doppelflöte 8 Fuss, Salicional 8 Fuss, Flöte Amabiles 4 Fuss, Gemshorn 4 Fuss ´

Pedál (C–c1, 25 tónů)
Subbass 16 Fuss, Octav Bass 8 Fuss

Manual Coppel a Pedalcoppel
Žaluzie jako šlapka aretovatelná v jediné poloze (dnes nefunkční).

 

.

kostel sv. Linharta, Cítov

Kontakt

Český varhanní festival, z. s.
CZ – 150 00 Praha 5, Viktora Huga 4
IČO: 22730711
Email: adam.viktora@inegal.cz
Web: www.ceskevarhany.cz
FB: fb.com/ceskevarhany